Od 28 czerwca 2007 r. wszystkie Zakłady Opieki Zdrowotnej mają możliwość sporządzania dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Obecną podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. 2010 nr 252 poz. 1697)
Dzięki przepisom zawartym w tym Rozporządzeniu otwierają się przed Państwem zupełnie nowe możliwości. Oto główne korzyści wynikające z przejścia na formę elektroniczną dokumentacji:
- rezygnacja z systemu prowadzenia podwójnej dokumentacji medycznej;
- znaczące uproszczenie archiwizacji;
- usprawnienie procesów związanych z obiegiem dokumentów;
- zmniejszenie czaso- i pracochłonności;
- obniżenie kosztów funkcjonowania;
- przewaga konkurencyjna nad mniej nowoczesnymi jednostkami.
Najlepszą metoda zapewnienia integralności dokumentu elektronicznego, a także identyfikacji osoby udzielającej świadczenia zdrowotnego, które to wymogi dla dokumentacji medycznej wskazuje Rozporządzenie jest
Bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem
Składanie bezpiecznych podpisów elektronicznych może się odbywać przy pomocy dostarczanych przez KIR S.A. zestawów. Dlatego zachęcamy Państwa do skorzystania z naszej oferty w tym zakresie. Ceny poszczególnych zestawów do składania podpisów elektronicznych można sprawdzić tutaj.
Pragniemy nadmienić, iż przy użyciu powyższego zestawu można złożyć podpis elektroniczny także w innych celach, jak na przykład wystawianie faktur elektronicznych, przesyłanie danych do GIIF, rozliczenia z ZUS.
Dodatkowo dla jeszcze większego bezpieczeństwa i właściwego przechowania dokumentów elektronicznych można zastosować tzw. znacznik czasu, który jest usługą komplementarną do usług certyfikacyjnych i osobno płatną.
Natomiast, jeżeli są Państwo zainteresowani zintegrowaniem funkcjonalności podpisu elektronicznego z rozwiązaniami firmy trzeciej (tzw. integratora systemu informatycznego), to proponujemy skorzystanie z naszych komponentów programistycznych: biblioteki programistycznej i apletu Java, które pozwolą na znaczące zautomatyzowanie procesu składania podpisu elektronicznego.